לכל שאלה וייעוץ חייגו: 03-6096270

תביעת רשלנות מקצועית נגד רואה חשבון לאחר הודאה בהליך פלילי

האם לקוח יכול לתבוע את רואה החשבון שלו על נזקיו בגין תביעה פלילית שהוגשה נגדו, לאחר שהודה בעבירות הפליליות שיוחסו לו?

טענת ההסתמכות על עצה מקצועית

בחלק מעבירות המס (שהן במישור הפלילי) החוק מספק לנאשם הגנה מפני הרשעה בדמות טענת ההסתמכות. על פי טענה זו, הלקוח יכול לטעון כי פעל בתום לב על סמך עצתו של רואה החשבון שלו, על מנת להדוף אישומים פליליים המופנים נגדו. הסתמכות הלקוח על דבריו של רואה החשבון שלו מהווה הצדק סביר לפעולתו, ואם יוכח שאכן קרה הדבר, הרי שהלקוח יזוכה מאשמה.

אך מה אם מדובר על מצב שבו הודה הלקוח בעבירות הפליליות המיוחסות לו?

כיצד ההודאה משפיעה על האפשרות לתבוע את רואה החשבון במישור האזרחי בגין רשלנותו המקצועית?

בית המשפט עסק בסוגיה זו ודן בשאלות אלו. נקבע כי כאשר לקוח הודה והורשע במישור הפלילי, נחסמת דרכו לתביעת רשלנות מקצועית של רואה החשבון במישור האזרחי.

כאשר ויתר הלקוח בהליך הפלילי על טענת ההסתמכות, הוא למעשה הודה כי עבר על החוק מתוך כוונה, זדון או לכל הפחות מתוך רשלנות שלו. לפיכך, על מנת למנוע סתירה, לא יוכל לטעון מאוחר יותר בהליך אחר כי מעשיו נעשו תוך הסתמכות סבירה כך שהאחריות תוטל על רואה החשבון.

קשר סיבתי

כבכל תביעת רשלנות, יש להוכיח קשר סיבתי בין התרשלות הנתבע לבין הנזק שנגרם. הודאת הלקוח בהליך הפלילי פירושה כי לא נקט הלקוח באמצעים סבירים כאשר הסתמך על עצתו של רואה החשבון. בשל כך, נקטע הקשר הסיבתי בין ההסתמכות על עצתו הרשלנית של רואה החשבון לבין הנזק שנגרם ללקוח. כלומר, על אף שרואה החשבון העניק ללקוח ייעוץ רשלני, רואים את הלקוח שהודה במעשיו כמי שהתרשל בעצמו. אלמלא היא מתרשל בעצמו הרי שלא היה נגרם הנזק, ולכן נותק הקשר הסיבתי בין מעשיו של רואה החשבון לבין הנזק שנגרם ללקוח. כידוע, ללא הוכחת קשר סיבתי – דין התביעה להיכשל.

ראוי להדגיש, כי הויתור על טענת ההסתמכות על עצתו המקצועית של רואה החשבון בהליך הפלילי היא שמביאה לשלילת אפשרותו של הלקוח לתבוע את רואה החשבון בתביעה אזרחית. במקרים אחרים, כאשר הלקוח כופר באשמה וטוען בהליך הפלילי כי עומדת לו הגנה כיוון שהסתמך על עצת רואה החשבון – יוכל לתבוע בשלב מאוחר יותר את רואה החשבון בגין נזקיו, גם אם לא התקבלה טענתו בדבר ההסתמכות.

למידע אודות רשלנות מקצועית של עורך דין, לחצו כאן