לכל שאלה וייעוץ חייגו: 03-6096270

איך אפשר לקבוע שעורך הדין התרשל?

איך אפשר לקבוע שעורך דין התרשל בתפקידו?

הליך משפטי עשוי להיות חוויה מאוד לא נעימה. הליכים גורליים מאוד עשויים להתמשך על פני שנים, להיות כרוכים בהוצאות כספיות עצומות ולגרום למתח נפשי רב. פעמים רבות, לא עולה בידו של עורך הדין למצות את זכויותיך או להגן עליך די הצורך. ברוב הפעמים, מדובר בהפסד שגרתי בתיק ללא קשר להתנהלותו של עורך הדין. עם זאת, ישנם מקרים בהם אופן פעולתו של עורך הדין מפרה את כללי האתיקה להם הוא מחויב ובמקרים אלו עשוי להיחשב הדבר לרשלנות אשר תהווה עילה לתביעה.

במידה ויש לך חשד סביר להאמין כי עורך-הדין שלך פעל ברשלנות בעת ייצוגך בהליך משפטי בו ספגת נזקים, ניתן בסיוע משרדנו לבחון האם קיימת עילה לתביעת רשלנות אשר תחייב אותו לפצות אותך על התנהלותו הפגומה.

אתיקה מקצועית של עורכי דין

עורכי דין שקיבלו רישיון עיסוק במקצוע, מחויבים לכללי אתיקה קפדניים אשר עליהם יש להקפיד קלה כחמורה. כללי אתיקה אלו מעוגנים בחוק והפרתן תיחשב עבירה ולרשלנות מקצועית.

ייצוג הולם

כאשר עורך הדין מציע לך את שירותיו בתיק מסוים, הינו מחויב להיות בעל הכשרה מתאימה ולהחזיק בידע מקצועי וניסיון נרחב בתחום בו הוא מתיימר לייצג אותך. עליו להכיר פסיקות דומות, תקדימים הקשורים לעניין ולהראות ניסיון בייצוג תיקים דומים. ללא כל אלו, עורך הדין למעשה נעדר כלים לייצגך נאמנה והדבר יהיה משול לפסיכולוג שיציע את עצמו כמנתח מוח.

היעדר ניגודי עניינים

אסור לעורך הדין בתכלית האיסור לייצג אדם נגד אדם אותו ייצג בתיקים קודמים. כמו כן, היכרות מוקדמת של עורך הדין עם האדם עשויה להשפיע על אופי עבודתו וכמו כן אינו רשאי לשמש כעד עבור מרשו. במידה ועורך הדין פעל בניגוד לעקרונות אלו, עולה חשד סביר כי תיק זה לא יוצג נאמנה.

שליחות ונאמנות

עורך הדין הינו שליח נאמן של הלקוח. בכפוף לחיסיון עו”ד-לקוח, הוא מחויב לשמור על מידע שנמסר לו ולא למסור אותו לאיש והינו מחויב לייצג את לקוחו נאמנה ולתת לו את השירות האמין והטוב ביותר אותו הוא מסוגל לתת. בתוך כך, עורך דין המשמש כאפוטרופוס מחויב לשמור היטב על כספים שניתנו בנאמנות ולמלא את כל המשימות שהוטלו עליו.

הוכחת אי תום הלב

במקרה של רשלנות, ניתן להתלונן ללשכת עורכי הדין ולזמן את עורך הדין לשימוע משמעתי אשר יטיל עליו סנקציות מסוימות, אך לא יזכה אותך בפיצויים ובמקביל, ניתן להגיש נגדו תביעה אזרחית ולתבוע ממנו פיצויים כספיים. על מנת שתלונה או תביעה זו תתקבל, יש להוכיח באופן חד משמעי שהפרות אלו נעשו שלא בתום לב. במידה וניתן יהיה להראות כי עורך הדין הפר את כללי האתיקה מתוך רישול או אינטרס אישי, יישא בכל החבות הכרוכה ברשלנות מקצועית. משרד עו”ד אלי הלם בעל ניסיון רב שנים באתיקה מקצועית של עורכי דין ויסייע לך בכל התהליך עד למיצוי זכויותיך כדין. לפרטים נוספים ולתיאום פגישת ייעוץ, ניתן ליצור קשר עוד היום.