לכל שאלה וייעוץ חייגו: 03-6096270

תביעות נזיקין בעקבות הליכים פליליים

משרדנו עוסק בין היתר בתביעות אזרחיות – נזיקיות אשר קשורות להליכים פליליים, בהם הנתבע הואשם בעבירה פלילית והתובע הוא הקורבן של אותה עבירה.

בהליכים פליליים, קורבן העבירה אינו צד להליך, אלא המדינה מצד אחד כנגד הנאשם מן הצד השני. לעיתים, בית המשפט פוסק פיצויים עונשיים לטובת קורבן העבירה. אולם, אין מטרתו של הפיצוי שנפסק בהליך הפלילי לפצות את הקורבן בגין מלוא הנזק שנגרם לו כתוצאה מהעבירה. בדרך כלל מדובר בפיצוי נמוך בהרבה מאשר זה שעשוי להתקבל במסלול של תביעה אזרחית בה נפגע העבירה תובע את נזקיו ממבצע העבירה.

הגשת תביעה אזרחית – נזיקית בעקבות תביעה פלילית יכולה להתבצע בדרכים שונות:

ניתן לפנות למסלול של תביעה אזרחית רגילה. תביעה באמצעות מסלול זה למעשה מנותקת מן ההליך הפלילי או תוצאותיו. תביעה זו היא תביעה אזרחית רגילה, במובן זה שלא חלות עליה הגבלות מיוחדות ביחס לכל תביעה אחרת. לא קיימת הגבלת זמן מיוחדת לגבי מועד הגשתה (בכפוף לדיני ההתיישנות הרגילים), אין הגבלה לגבי בית המשפט אליו ניתן להגיש את התביעה וכן אין הגבלה לגבי הצדדים אותם ניתן לתבוע, כך שניתן לתבוע בנוסף למבצע העבירה עוד גורמים נוספים שיתכן ויהיו אחראים לנזקיו של קורבן העבירה.

אמנם להליך האזרחי אין קשר להליך הפלילי שבמקביל, אך קורבן העבירה רשאי להשתמש בפסק הדין שניתן במישור הפלילי על מנת להוכיח את טענותיו כלפי מבצע העבירה. במצב כזה הראיות שיביא התובע על בסיס פסק הדין הפלילי יחשבו כ”ראיות לכאורה”, דהיינו, הראיות לא יהוו ראיות מוחלטות, והנתבע יוכל לנסות לסתור אותן באם יקבל על כך רשות מבית המשפט.

אפשרות נוספת הינה פניה למסלול מיוחד שנקרא “תביעה אזרחית נגררת להרשעה בפלילים“. על מסלול זה חלות הגבלות מיוחדות, אך לצידן קיימים גם כן יתרונות מהותיים בהליך מסוג זה. הדרישות המיוחדות בתביעה מסוג זה הן בין היתר הגשת התביעה לאותו בית משפט ולאותו הרכב שופטים שדן בהליך הפלילי, וזאת תוך מועד קצר יחסית של 90 יום ממועד הפיכת פסק הדין במישור הפלילי לחלוט. כלומר, תובע שמעוניין להגיש תביעה אזרחית נגררת יוכל לעשות כן לכל היותר לאחר 90 ימים מהמועד בו לא ניתן לערער על פסק הדין הפלילי שניתן. מגבלה נוספת בתביעה נגררת לפלילים היא שלא ניתן לתבוע כחלק מהליך זה צדדים נוספים שהיו מעורבים במקרה, אלא רק את מבצע העבירה.

יתרונותיו המשמעותיים של מסלול זה באים לידי ביטוי בהוכחת העובדות. בהליך זה התובע לא נדרש להוכיח את עובדות המקרה כיוון שפסק הדין הפלילי שניתן משמש כראיה חלוטה, שמבצע העבירה לא יוכל לסתור. לפיכך, משך ההליך עשוי להתקצר משמעותית כשפונים למסלול זה.

עם זאת, יש לזכור כי ללא קשר למסלול שנבחר, התובע עדין נדרש להוכיח את הנזק שנגרם לו כתוצאה מהעבירה, כבכל תביעה אזרחית – נזיקית.

-כל האמור לעיל אינו מהווה יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי וכל המידע המצוי באתר משמש כמידע כללי בלבד. אין בדברים אלו בכדי להחליף מידע הניתן על ידי עו”ד, ועל הקורא לפנות ולהתייעץ עם עו”ד העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה משפטית כזו או אחרת. כל המסתמך על האמור לעיל בכל דרך שהיא , עושה זאת על אחריותו בלבד והאחריות לכל תוצאה, ישירה או עקיפה, בשל הסתמכות על האמור, תחול על המשתמש בלבד.-