לכל שאלה וייעוץ חייגו: 03-6096270

סכסוך שכר טרחה עם רואה חשבון – היעדר הסכם שכר טרחה כתוב

מהו הדין כאשר רואה חשבון ולקוחו אינם חותמים מעולם על הסכם שכר טרחה כתוב ולאחר פיצוץ ביחסיהם טוען רואה החשבון ששכרו המלא לא שולם לו עקב שיטת חישוב שכר שונה מזו לה טוען הלקוח? זהו המקרה הנדון בביהמ”ש השלום בתל אביב – יפו בתיק ת”א 63542-05.

בין הצדדים לא נחתם הסכם שכר טרחה, התובע- רואה חשבון במקצועו- נתן שירותי ראיית חשבון לנתבע ולחברות שבבעלותו במשך כ-20 שנים ובגין שירותים אלה הוא טוען כי מגיע לו שכר על פי חישוב שעות עבודה. הנתבע טוען בתגובה שמעולם לא הובטח לתובע שכר עבודה שעתי אלא שכר חודשי קבוע, שכר שאכן קיבל.

כראיה לחיזוק טענותיו מביא הנתבע את העובדה שהתובע, אשר ערך בעצמו את מאזני החברות הנתבעות, מעולם לא הכניס במאזנים חוב של שכר טרחה עבורו. בנוסף, במשך 20 שנים של עבודה משותפת מעולם לא טרח התובע לשלוח מכתב דרישה כלשהו בעניין שכר הטרחה שלכאורה הגיע לו.

מה המשמעות של היעדר שכר טרחה בין רואה חשבון ללקוחו?

חסרונו של הסכם שכר טרחה אשר יצביע על זכות רואה החשבון לקבל תשלומים, רובץ לפתחו, שכן אם חשב שיש מקום לשלמם היה עליו ליצור מערכת הסכמי שכר טרחה עם הלקוח. החובה המוטלת על עורכי דין לערוך הסכמי שכר טרחה שישמשו כבסיס לדרישת שכר הוגנת תקפה גם לגביי רואי חשבון. עקב חסרונו של הסכם כזה ביהמ”ש העדיף את גרסתו של הנתבע שטען שסכום חודשי קבוע היווה את שכרו של רואה החשבון.

ביהמ”ש אף מוסיף שהיעדר הראיות לטובת התובע והעובדה שדרש סכומי עתק רק בדיעבד עם סיום היחסים בין הצדדים לאחר שבמשך 20 שנה לא דרש את הכספים המגיעים לו לטענתו מעיד על תביעה מלאכותית ומנופחת אשר יש בה היעדר תום לב בניהול עסקים ובמתן שירות מקצועי לזולת הנדרש מסעיף 39 לחוק החוזים (חלק כללי).

לסיכום, על רואה חשבון מוטלת חובה לערוך הסכם שכר טרחה כתוב עם לקוחו, כשם שהיא מוטלת על עורך דין. חסרונו של הסכם שכר טרחה רובץ לפתחו של רואה החשבון אשר אמור להכיר חובה זו, בוודאי כאשר אין ראיות נוספות שיחזקו את גרסתו.