לכל שאלה וייעוץ חייגו: 03-6096270

האם אפשר להגיש תביעה נגד עורך-דין?

האם אפשר להגיש תביעה כנגד עורך דין?

מתוך המודעות למצוקה הרגשית הגדולה המלווה בהליך משפטי, משרד עו”ד אלי הלם מציב לנגד עיניו כערך מקודש את הנאמנות וההגינות בתהליך ייצוג הלקוח. לכן, התרשלות עו”ד בתפקידו היא דבר שמשרדנו רואה כתופעה חמורה שיש לשרש מן היסוד.

אם התרשמת כי עורך-הדין שמונה על ידך התרשל בניהול תיק שהתנהל נגדך ובגינו ספגת הפסדים, ייתכן מאוד שיש לך עילה לתביעת פיצויים להשבת הנזקים שנוצרו כתוצאה מההפסד בתיק. למשרדנו ניסיון רב בתחום זה ונשמח לחלוק עמך את ניסיוננו העשיר בתיקי רשלנות.

הגשת תביעה או תלונה?

במידה ויש לך יסוד להאמין כי עורך-הדין שלך לא ייצג אותך נאמנה, ישנם שני אמצעים העומדים לרשותך אשר אינם היינו הך. ישנם כמה הבדלים מהותיים בין הגשת תביעה והגשת תלונה נגד עורך-דין:

תוצאת התהליך

במהלך תביעה נגד עורך הדין אנו דורשים למעשה סעד כספי בגין ההפסדים ותובעים תשלום פיצויים. לעומת זאת, בהגשת תלונה נדרש למעשה לפעול באמצעי ענישה מול עורך הדין ללא תשלום פיצויים.

הגוף המטפל

בעוד שבתלונה לשכת עורכי הדין תהא הגוף אליו נפנה לניהול התלונה ומהווה הליך משמעתי בלבד, את התביעה נגיש, כמובן, לבית משפט והיא מהווה הליך משפטי אזרחי.

הגדרתם החוקית של הצדדים

בתהליך התביעה, הצדדים הם לקוח עורך-הדין שנפגע או תובע אחר הדורש פיצוי מעורך-הדין והצד השני הוא כמובן עורך-הדין הנתבע. בתלונה, לשכת עורך-הדין היא צד בפני עצמו המנהל הליך משמעתי מול עורך-הדין. כלומר, מרגע הגשת התלונה, המתלונן אינו עוד צד בעניין וההליך המשמעתי נעשה ביניהם.

באילו מקרים מומלץ להגיש תביעה כנגד עורך-הדין המייצג?

יש למעשה להוכיח כי עורך-הדין, אכן חרג מהסמכויות והחובות להן הוא מחויב על פי חוק ועל פי כללי האתיקה המקצועית שלו. הפרת חובות אלו תיחשב כרשלנות:

  • היעדר ניגוד עניינים – יש לוודא שעורך-הדין נקי מאינטרסים אישיים. למשל, נאסר עליו לייצג בתביעה נגד מישהו שייצג כלקוח בעבר, או לשמש כעד מטעם הלקוח.
  • ייצוג הולם – על עורך-הדין המיצג להיות בקיא בדינים הרלוונטיים לתיק בו הוא משמש כעורך-דין ולהכיר היטב את החוק בנושא התיק. על-ידי ידע זה יוכל עורך-הדין לבחון היטב את כל האפשרויות העומדות לרשות הלקוח לפני שיפעל בכל דרך.
  • שליחות ונאמנות – עורך-הדין הוא איש סודו ונאמנו של הלקוח ומחויב לשמור נאמנה כל כספים שהועברו לו בנאמנות, או כל מידע שנמסר לו במסגרת חיסיון עו”ד-לקוח.

יש לוודא מעבר לכל ספק שהפרות אלו לא נעשו בתום לב ולכן אנו מזמינים אותך להיעזר באיש מקצוע האמון על תפקידו בעל 20 שנות ותק ופרסומים ענפים בתחום הרשלנות המקצועית של עורכי דין. במשרד עו”ד אלי הלם, הליווי אינו כרוך רק בעניינים המשפטיים הטכניים, אלא מספק היבטים רגשיים וכלכליים על-מנת לספק פתרון אופטימלי והרמוני המותאם במדויק לצורכי הלקוח. לפרטים נוספים ולפגישת ייעוץ, נשמח לקבל את פנייתך ולסייע לך.